Jak wygląda produkcja plandek ?

Bardzo często nasi klienci są zainteresowani tym, jak wygląda produkcja plandek. Dla wielu osób wydaje się ona bardzo prosta. Jeszcze większa liczba osób jest przeświadczona o tym, że plandeki się szyje. Oczywiście nic bardziej mylnego. Szycie plandek to bardzo daleka przeszłość, sięgająca czasów świetności brezentu, który rzeczywiście szyło się przy pomocy szwów przemysłowych.

Obecnie produkcja plandek jest nieco bardziej skomplikowana niż tylko szycie i można wyróżnić przynajmniej kilka różnych procesów produkcyjnych, które oczywiście będą się delikatnie różnić w zależności od aplikacji i materiału, ale generalnie zasada produkcji jest wszędzie taka sama.

jak wygląda produkcja plandek, jak produkuje się plandeki

Jakie maszyny potrzebujemy do produkcji plandek ?

  • zgrzewarki do plandeki (zgrzewarki ręczne na początek, automaty do większej produkcji)
  • wybijaki i zakuwaki do oczek
  • bardzo ostre nożyce przemysłowe
  • takery i obciążniki gumowe
  • itp.

Przygotowanie materiału

Proces produkcyjny rozpoczyna się od wyboru odpowiedniego materiału. O materiale decyduje oczywiście klient, my jedynie podpowiadamy jaki materiał będzie odpowiedni do danej aplikacji. Wszystkie tkaniny plandekowe przechowujemy w suchym magazynie, dzięki czemu są zawsze czyste i gotowe do użycia. Przygotowanie materiału obejmuje również zaplanowanie i przycięcie odpowiedniej ilości, potrzebnej do produkcji konkretnej plandeki.

Układanie pasów materiału

Po przygotowanie tkaniny plandekowego i jej odpowiednim przycięciu, następuje układanie pasów. Należy to wykonać niezwykle starannie, ustalając jednocześnie miejsce zgrzewu na zakładkę oraz zakładki krawędzi zewnętrznych. Zakładki są zależne od szerokości dyszy w zgrzewarce, dlatego należy zwrócić uwagę również na ten fakt. Pasy materiału mocuje się do podłoża przy pomocy takera lub obciążników gumowych.

Zgrzewanie

W dzisiejszych czasach plandeki są oczywiście zgrzewane bardzo gorącym powietrzem. Taka metoda produkcji gwarantuje wysoką jakość łączeń. Przez przystąpieniem do zgrzewania, pracownik musi jednak odpowiednio skalibrować zgrzewarkę. Każdy materiał, nawet tego samego producenta się delikatnie różni. Przez to właśnie przed przystąpieniem do zgrzewania, zawsze trzeba sprawdzić zgrzewy na materiale próbnym. Pracownik musi ustawić odpowiedni nacisk maszyny na miejsce zgrzewu, prędkość zgrzewarki, prędkość wydmuchiwanego powietrza, a także temperaturę powietrza.

Oczkowanie plandek

Większość plandek jest oczkowanych. W pierwszej kolejności zaznaczamy na krawędziach miejsca, w których mają znajdować się. Następnie wybijakiem wycina się otwory w plandece, w które następnie zostają zakute oczka. Oczka połączone są ze sobą na stałe, dzięki czemu nie wyrywają się podczas pracy plandeki.

Wgrzewanie okien do plandeki

Materiał przeźroczysty jest łączony z plandekę również przy pomocy gorącego powietrza. Takie połączenie gwarantuje bardzo wytrzymałą, ale również estetyczną spoinę. Zależy nam bowiem również na tym, aby spoina była estetyczna, ponieważ plandeki plandeki z oknami są zazwyczaj zawieszane na altankach, barach piwnych, przy hotelach i restauracjach.

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem plandeki zapraszamy do kontaktu z naszym działem obsługi klienta. Więcej informacji na temat plandek, znajdują również Państwo w górnym menu, gdzie przedstawiamy szczegółowe opisy i zastosowanie konkretnym plandek.

+48 509 491 716

biuro@fastplan.pl

Szybki kontakt